Ofis Koltuğu alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

23 Şubat 2022

turkazmetal

Authorturkazmetal

Comments: 0

Ofiste Sağlık

Ofislerimizde uzun saatler geçirdiğimiz koltukların konforları biz çalışanlar için çok önemlidir. Yüzlerce seçeneğin bulunduğu çalışma koltuğunuzu seçerken size en uygun olanı bulmakta bazı kriterleriniz olmalıdır.

Çalışma alnınızdan çalışma şeklinize, özel ihtiyaçlarınızdan vücut şeklinize kadar birçok kriteri göz önünde bulundurarak seçmelisiniz. 

Firmanızın imajı için doğru modeli seçmelisiniz.Kendinize özel ofis koltuğu tasarımı yaptırmak için bizimle iletişime geçin.

Turkaz Metal

Sağlığınızı bozmayacak şekilde vücut açılarınızı ayarlamak için öncelikle koltuğumuzun yüksekliğinin ayarlanabilir olması önemli. Bu sayede ayaklarınız yere tam basar ve bacaklarınız yere paralel durur.

Bunun dışında bel sağlığınız için önemli diğer kriter bel boşluğunuzun ayarlanabilir olması da seçiminizi etkiler. Bu ayar sayesinde uzun süre oturmanın yol açtığı bel üzerine binen baskı azalmaktadır.

Ayrıca oturma derinliği ve rahatsız etmeyecek kolçaklar sayesinde oturma alanınızda ferahlık ve konfor sağlamaktadır.

Image Caption here.
Image Caption here.

Zarif bir iş ortamına sahip olabilmek için seçeceğiniz ofis koltuğu tasarımı, rengi, modeli ile bulunduğu ortama tamamen uyumlu olmalıdır.
Bu söylediğimiz önemli husus, ofis koltuğu ile birlikte seçtiğiniz diğer ofis mobilyaları için de geçerlidir.
Müşterilerinizi ofisinizde ağırlıyorsanız ofis mobilyaları şirketinizin imajını yansıtan en önemli unsurlardan biri olacaktır. Ofisinizde kullandığınız ofis mobilyaları müşterilerinizin gözünü tırmalamamalı aksine müşterilerinizin gözünde hoş, zarif ve güçlü bir imaj bırakmalıdır.

Sağlıklı bir çalışma koltuğu nasıl olmalı?

Çalışma koltuğu aramaya başladığımızda, belki yüzlercesiyle karşılaşıyoruz. Peki, kendimize en uygun çalışma koltuğunu nasıl seçeceğiz?

Size en uygun çalışma koltuğunu seçerken çalışma şeklinizden, alışkanlıklarınıza ve özel ihtiyaçlarınıza kadar pek çok etkeni değerlendirmelisiniz. Fakat, tüm bu kriterlerin dışında, sağlıklı bir çalışma koltuğunun bazı temel özelliklere sahip olması gerektiğini unutmamalısınız.

Çalışma şekline ve isteğe bağlı olarak tercih edilebilecek özellikler

  • Sırt Sertliği
  • Öne eğim
  • Boyun Desteği
  • Mekanizma

Sırt Sertliği

Sırt sertliği, çalışma koltuğunun kuvvet miktarını ağırlığınıza uygun olarak ayarlamanızı sağlar.

Öne eğim

Dik pozisyonda da sırtı desteklemeye ve duruşu korumaya yardımcı olmalıdır. Belirli bir düzeyde baskı uygulayarak aktif oturmayı ve otururken bile kasları çalıştırabilmelidir.

Boyun Desteği

Boynunuzun yapısına ve çalışma pozisyonunuza göre açısı ve yüksekliği ayarlanabilen bir boyun desteği, özellikle uzun süreli oturmalarda, boynu destekleyerek boyunda oluşabilecek rahatsızlıkların riskini en aza indirir. desteklenmesi ve korunması gerekir.

Mekanizma

Çalışma koltuğunun mekanizması, koltuğun oturma fontu ve sırtının ne şekilde hareket edeceğini kontrol etmesinin yanı sıra çeşitli kumandalar (düğme, kol, vb.) ile koltuğunuzu kendinize en uygun şekilde ayarlamanıza yardımcı olur.